Cukr jako velká hrozba

PROČ BÍLÝ CUKR V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ?

Cukr se dnes přidává téměř do všech potravin, ale tělo se s 1 čajovou lžičkou vyrovnává až tři dny. Čistý cukr je zdroj krátkodobé nekvalitní energie, jeho radiovitalita je nulová a je velice silně kyselinotvorný. Je to výborný zdroj potravy pro ne zrovna populární parazitickou kvasinku Candida albicans, která se v organismu člověka živí cukrem a za jeho pravidelný přísun nás odměňuje neurotoxiny vyvolávajícími krátkodobou euforii. To je ten krátkodobý příjemný ukolébávající pocit po požití sladké potraviny. Rafinovaný bílý cukr je ve skutečnosti nebezpečný jed a droga, která vyvolává závislost, přehnaně uvolňuje organismus, je příčinou vzniku plísní v těle a co především, likviduje vápník ve vašem těle. 

Při naprostém vyloučení rafinovaného cukru ze stravy se dokonce objevují abstinenční příznaky. Ovšem pozor, žijeme právě z cukrů, ale není cukr jako cukr. Jednoduchý cukr tělo ničí, ale složitý cukr (škrob) slouží tělu k vytvoření zásoby dlouhotrvající energie a je vlastně naprosto nezbytný pro náš život. Pokud přijímané cukr formou čerstvého sladkého ovoce, jejich konzumace je pro tělo  prospěšná, avšak jedno ovocné jídlo denně bohatě stačí dodat organismu dostatek cukrů. Žádný další čistý cukr není potřeba. Pokud však nemůžete odolat chuti na sladké, používejte čistý včelí med. Je zásadotvorný, nevyvolává kvasné procesy a má poměrně vysokou radiovitalitu. Nebo cukr nahraďte např. rýžovým sirupem.

Pokud přijímáme hodně bílého cukru a dalších rafinovaných potravin, ztrácíme vitamíny skupiny B , vápník, hořčík, fosfor, železo a další látky.

 

CUKR A VÝVOJ DĚTÍ

U předčasně narozených dětí s nízkou porodní váhou pod 1000g, u kterých nevíme, zda vůbec přežijí, můžeme pozorovat, že dáme-li takovému dítěti v inkubátoru kapku sladké vody na rty, pak najednou ožije, začne se pohybovat a vychutnávat sladkou chuť až do konečků palců a našpulí ústa, aby dostalo ještě. Děti „závislé" na cukru se vyznačují neklidem, nedostatkem vytrvalosti a soustředění. Od zavedení řepného cukru do výživy v ponapoleonské době trpí celá naše civilizace jeho nadměrným příjmem, což je spojené zejména s nárůstem zubního kazu, cukrovky a obezity se všemi jejími nežádoucími účinky. 
U dětí má nadměrná konzumace sladkostí vliv na psychiku a změny chování. Děti mohou trpět náladovostí, nesoustředivostí, mít problémy s učením, nadměrnou tělesnou aktivitu apod. V některých případech byla prokázána souvislost nadměrného přísunu cukru a nočního pomočování u dětí. Cukr, sladkosti a slazené nápoje též přispívají k rozvoji zubního kazu, roušíření chronické infekce kvasinkami - tzv. candidóze, zejména pokud jí sladkosti dítě, které je z nějakého důvodu právě léčeno antibiotiky. Nadměrný přívod tzv. prázdných kalorií v cukrářských výrobcích též vede k nadváze dětí a častějšímu sklonu k infekčním onemocněním. Plísně, které cukr milují, se v těle rozrůstají, zasahují mozek a způsobují degenerativní změny v centrální nervové soustvě.
Pokud chcete, aby vaše děti byly zdravé, neměly byste u nich vytvářet návyk na následující potraviny: bílý cukr, čokolády, sušenky, buchty, cukroví, dorty, kupované džusy, slazené jogurty, kandované ovoce, koláče, limonády a slazené nápoje, pečivo, pudinky, zmrzliny a žvýkačky. Tyto potraviny by měly být v jídelníčku dětí výjimkou. Musíte si uvědomit, že pokud dítěti podáte sušenku nebo čokoládu, ubližujete mu a podporujete vznik nemocí.

 

CUKR JAKO DROGA

Cukr je značně návykový a funguje v mozku podobným způsobem jako kokain. Lidé, kteří často konzumují cukr, si vůči jeho účinkům podobně jako drogově závislí vytvářejí odolnost a potřebují tak větší dávky. Naprosté odstranění sladidel ze stravy není cestou ke zdravější populaci. Řešením je změna životního stylu a myšlení. Cukr potřebuje stejné osvětové kampaně jako tabák a alkohol, které by vedly ke snížení jejich spotřeby!

I když pro nás dospělé již neznamená sladká chuťová kvalita takový mohutný impuls pro celý organismus, přesto dáváme sladkostem bezprostřední sympatii. Slaná, sladká a zejména hořká chuť má agresivnější, budivější účinky na naší bytost. Sladká nás utěšuje, zklidňuje. Bezprostředně také zlepšuje naše sebevědomí, cítíme se ve svém těle lépe. Tento účinek vyvolává sklon k dalšímu opakování obdobného zážitku a tím i dalšímu příjmu cukru. Vychutnáváme okamžitý pocit přírůstku síly a nepostřehneme, že po něm následuje o to větší pokles výkonnosti, který se opět člověk pokouší řešit dalším přísunem cukru.

 

V jakých potravinách se skrývá bílý cukr?

Kromě běžných cukrovinek jde hlavně o cukr skrytý ve sladkých limonádách, v různých likérech, v cereáliích, slazených mléčných výrobcích, v běžném pečivu a toustovém chlebu, v polotovarech nebo třeba v hořčicích, v hotových sosech a omáčkách či v kečupech.

 

CO VÁM POMŮŽE PŘI ODVYKÁNÍ CUKRU?

Sladkou chuť musíme uspokojovat stejně jako slanou, kyselou, hořkou či pikantní. Bílý cukr už nebudete kupovat a sladkou chuť objevíte například zde:

  • V prvé řadě uspokojujte sladkou chuť z ovoce a zeleniny (vařená mrkev či cibule v páře, pastiňák, petržel či dýně).
  • Využijte i přirozenou sladkou chuť obilných nápojů či ořechových másel. Lískooříškové nebo bílé mandlové máslo je skvělé s nastrouhanou mrkví jako nasládlá pomazánka na pečivu!
  • Zkuste jíst sladkou řasu spirulinu - bohatá na živiny, pomáhá jako prevence proti rakovině, podporuje snižování váhy
  • Jezte dostatek celozrnných obilnin v jakékoli podobě
  • Chuť na sladké uspokojujte co nejvíce z přirozených zdrojů (rozvařené sušené ovoce, jahelné kaše s ořechy a medem, mrkev na páře nebo třeba pečená cibule s pastiňákem chutnají také sladce)
  • Na slazení dezertů a koláčů se naučte využívat přírodní nerafinovaná sladidla - rýžový sirup, agáve sirup nebo sušenou třtinovou šťávu Rapadura.