Základních 8 bodů

Jsme zodpovědni nejen za to, co děláme, ale i za to, co neděláme (Moliere)

 

V čem může rodič ovlivnit vývoj dítěte?

1. Ještě před tím, než se narodí. 

Tím, že sám jako rodič žijete kvalitní život, nejste ve stresu, stravujete se pestře a s mírou. Pokud ne, přečtěte si něco málo o detoxikaci organismu. Trošku vás to možná vyděsí, ale budete mít více jasno. Doporučujeme např. ZDE

2. Během těhotenství

Nejvýznamější je strava a psychická pohoda. Zajímejte se, co jíte, dýcháte, o čem si povídáte. Nepodceňte kyselinu listovou.

3. Kojení a mléčné výrobky

Svými živinami mateřské mléko přispívá ke správnému nastartování celkového vývoje. Po druhém roce života však většina dětí ztrácí schopnost trávit mléčnou bílkovinu (kasein) a hlen (mucin). Ty se začínají usazovat a máme tu rýmy, angíny, alergie, chronické záněty. Dát dítěti na svačinu jogurt a na večeři kaši je pro rodiče velmi pohodlné. Děti si mléčné výrobky velmi rychle oblíbí a poté je těžké je ve stravě omezit. Zkuste to zvládnout hned a s mléčnými výrobky to nepřehánějte. Pokud už není zbytí, tak zvolte výrobky z tvarohu a jen občas.

4. Třetí rok života

Přicházá období "Já sám, já sám." Nastává období osamostatňování. Měli byste to oslavit a ne si stěžovat, že období vzdoru je právě zde. Dítě si chce vše vyzkoušet, houževnatě zkouší dělat věci, které mu nejdou, bojuje se svou šikovností, aby se mohlo ve svém vývoji posunout o velký kus dál a vy jako rodič přispěcháte a začnete honem zavazovat boty, oblékat svetr a krmit. Jinak by chudáček malý byl hlady. Jediné, co nyní musíte, je být trpělivý, bez stresu, výčitek a napomínání. Nesmíte v těchto okamžicích porovnávat svůj čas s časem dítěte. Tátové mají nyní obrovskou šanci naučit děti objevovat svět. Dítě potřebuje co nejvíce podnětů, z nich nejdůležitější je váš zájem, váš obličej a váš úsměv. Tuto šanci nesmíte promarnit. 

5. Do 6 let života

Máte tu největší šanci vytvořit osobnost. Dítě potřebuje co nejvíce podnětů, rozvíjí se mozek a dítě příjmá vše přirozeně a rychle. Mozek pracuje především na theta frekvenci (tu využívají hypnotizéři), děti jsou v "hypnotickém transu" a vše, co se naučí, už v mozku zůstane. Vznikají synapse, ze kterých bude dítě čerpat v dospělosti a stáří víc, než si umíte předtsvait. A strava? Tu nesmíte podcenit. Cukr je v tomto období něco jako jed. 

6. Doteky

Doteky, fyzický kontakt, mazlení, poplácání, hlazení, sevření ruky, to vše děti potřebují, aby se cítily v bezpečí a vyrostly z nich seběvědomé osoby schopné navázat kvalitní vztahy. Tato citová jistota příznivě působí na naši imunitu, snižuje krevní tlak, tlumí bolest a úzkosti. Tzv. nedomazlené děti trpí v dospělosti psychickými poruchami, nízkým sběvědomím, jsou odtažití, nesdílní a velmi pravděpodobně se budou ke svým dětem chovat stejně prakticky a chladně, protože to prostě jinak neumí. 

7. Rodič jako vzor

Dítě svého rodiče miluje bezvýhradně, přijímá vše dobré i špatné, neumí samo vyhodnotit situace, které nejsou správné. Pokud začnete v dítěti někdy hledat chybu, jdete na to špatně, musíte začít u sebe. Diskutujte, vysvětlujte, odpvídejte na všechny otázky trpělivě, čtěte pohádky, vymýšlejte vlastní přípěhy. Počítač a televize počkají. V předškolním věku jsou naprosto zbytečné. 

8. Naprogramování dítěte

To co dítěti říkáte, tak přesně tak to bude. Pokud mu říkáte, že je pomalé, nic neumí nebo pokud ho budete citově vydírat (mamince se ale po tobě bude stýskat, nechceš zůstat ve školce, že ne?), tak přesně takové budete dítě mít. V dospělosti bude potom bojovat nejen se světem, ale hlavně samo se sebou. To si neuvědomují především úzkostlivé milující maminky, které velmi touží, aby je dítě bezmezně a neustále potřebovalo. 

Milí rodiče, toto všechno a ještě více je ve vašich rukou!

 

Další zajímavé odkazy a poznatky najdete např. ZDE