Jedy v běžné potravě

DOBA JEDOVÁ

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.
prof. RNDr. Jiří Patočka

 

Milý rodiče,

přinášíme vám několik málo informací o škodlivých látkách v potravinách, nápojích, kosmetice apod., které jsou mnohdy reklamou a odborníky doporučovány. Pokud vás zajímají větší souvislosti a více informací, doporučujeme knihy Doba jedová 1, Doba jedová 2, Jak přežít dobu jedovou. Vše od výše zmíněných autorů. Anna Strunecká a Jiří Patočka jsou mezinárodně uznávaní odborníci v oblasti biomedicíny a toxikologie.

Navzdory pokroku a rozsáhlým světovým kampaním jsou stále častější onemocnění srdce, cukrovka, Alzheimerova choroba, schizofrenie, neplodnost, atd. Zatímco zdravotníci varují před epidemií chřipky, o skutečné epidemii autismu v USA a Kanadě se u nás mlčí.

Je důležité mít informace a zkušenosti. Jen tak si můžete udělat svůj vlastní názor a posoudit, co je dobré pro vás a vaše děti a co je naopak velmi dobré pro navýšení zisku výrobců potravin a léků.

PONNY tým 

 

  1. FLUORID

O důležitosti fluoridu pro prevenci zubních kazů nás přesvědčují dětští lékaři i zubaři. Nemluvě o fluoridaci pitné vody. Největšího omylu 20. Století. Vědecké studie nedokázaly nižší výskyt zubních kazů, zato přinesly výsledky naprosto šokující: navýšení psychiatrických onemocnění, ovlivnění vývoje mozku a mentální aktivity, vzniku fluorózy (skvrnitost zubní skloviny), zpoždění nitroděložního vývoje, vznik autismu. Studie ukazují, že při dlouhodobém užívání fluoridů v pitné vodě, dochází ke snížení IQ, dále se fluorid ukládá v kostech a zubech. Čím dál více dochází k nutným operacím náhrady kloubů, zlomeninám krčků stehenní kosti. Dramaticky se zvyšuje Alzheimerova nemoc.

Fluorid se vyskytuje v technologické výrobě, v zemědělství jako minerální hnojiva a v potravě pro zvířata, ve farmaceutickém průmyslu. Nachází se v půdě, potravě, nápojích (zejména citrusové a grapefruitové džusy), v dětské výživě apod.

Švédsko odmítlo fluoridaci vody v roce 1970. Až nyní se potvrzuje moudrost tohoto rozhodnutí.

  1. HLINÍK

Hliník je všudypřítomný – přidává se do vody, aby měla jiskru, do mražených potravin k uchování barvy, do vakcín, vlhčených ubrousků. Bohatý zdroj je aspirin, tetrapakové obaly. Způsobuje poškození ledvin a zvyšuje pravděpodobnost demence, ztráty paměti a Alzheimerovi nemoci.

  1. ASPARTAM (E 951)

Aspartam je látka 200x sladší než cukr. Úžasný objev! Nyní tedy můžeme zabránit obezitě a tak se cukr v potravinách a nápojích nahrazuje ve velkém aspartamem. Aspartam v těle proniká do mozku. Při zahřátí nad 30 stupňů (při úpravě potravin nebo nápojů) vzniká metanol. Jeden litr nápoje oslazeného aspartamem obsahuje 56mg metanolu. Rozklad aspartamu probíhá i tehdy, pokud necháme plastikovou láhev s nápojem oslazeným aspartamem ležet na sluníčku nebov autě. Metanol poškozuje oční nervy, působí slepotu, poškozuje mozek, působí deprese bolesti hlavy. Je jedem pro kojence a děti v naprosto malém množství. Je dalším z faktorů pro vznik autismu, leukémie, nádorů na mozku, rakoviny jater a plic.

Aspartam se v současné době používá v „light“ nápojích, nízkokalorických jogurtech sušenkách, zmrzlinách, žvýkačkách, v cereáliích určených pro snídaně, v lécích, v rozpustných tabletách potravinových doplňků, ve „zdravých bonbonech“, apod. 

  1. GLUTAMÁT (E 620 – E 625)

Často se skrývá pod označením: hydrolyzované proteiny, kvasničný či sojový extrakt). Ve velkém se nachází v hotových pokrmech pro kojence a batolata. Vysoký obsah má sojová omáčka.

Glutamát ovlivňuje vývoj a činnost mozku, vyvolává destrukci neuronů. Vede ke vzniku mnoha patologických stavů (epileptické záchvaty, autismu, ischemie mozku, deprese, léková závislost, migrény, autismus. Glutamát prostupuje placentou, usazuje se v mozku plodu a působí a působí.

Profesor Blaylock vysvětluje: "Je-li hladina hořčíku nízká, glutamátové receptory začínají být hypersenzitivní, takže někteří lidé, pokud neužívají hořčík, mohou být náchylní k náhlé srdeční smrti. Jestliže třeba atleti před tréninkem snědí jídlo, které obsahuje glutamát nebo vypijí dietní kolu s aspartamem, způsobí to u nich takové srdeční podráždění, že při vysoké sporotvní zátěži, zemřou náhlou srdeční smrtí."

  1. MARGARÍN

Levná náhražka másla, masově rozšířená v Evropě i Americe, přinesla i možnost rozsáhlých epidemiologických studií, které jednoznačně prokázaly, že margaríny obsahují trans-izomery mastných kyselin, které riziko kardiovaskulárních onemocnění naopak zvyšují. Žádná ze studií však neuvedla zvýšené riziko srdečních onemocnění při užívání másla nebo sádla.

Diacetyl se přidává do margarínu pro lepší barvu a vůni. Je toxický. Při pokusech s potkany, jich polovina zemřela při užití této látky. Druhá polovina měla všechny příznaky vážné otravy.

Znovu se objevuje obrovský biologický přínos másla a sádla. Jedna polévková lžíce denně je právě akorát. Z ajurvédy a indické kuchyně známe máslo GHÍ, naše babičky mu říkaly přepuštěné máslo čili šmolc. Je bráno jako elixír života. 

  1. CHOLESTEROL

Zdravotnické osvětě se velmi dobře podařilo vytvořit obrovský strach z cholesterolu. Ještě před 10 lety vám lékař řekl: „Máte to 7, což je dobré. Není třeba léčit.“ Nyní však farmaceutický průmysl vydal nový pokyn: Přípustná hranice je 5,2 mmol/l. Kdo má více, musí užívat naše tabletky, jinak zemře.

Naše tělo však cholesterol potřebuje pro vytváření všech steroidních hormonů, pro výstavbu buněčných membrán, pro vytváření a udržování nervových vláken. Jeho potřeba v těle je obrovská.

V roce 1997 byla v USA publikována studie sledující pití vína (1-2 dcl denně) u skupiny 490 000 lidí. Prokázala pokles celkového a LDL cholesterolu a vzestup koncentrace HDL cholesterolu. Současně došlo ke snížení kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí v důsledku infarktu.

Nové studie ukazují, že za srdečními chorobami musíme hledat homocystein, vzniká z metyonimu, který přijímáme potravou (maso ryby, sezam, semínka). Pokud tělu chybí vitamíny B2, B6, B12 a kyselina listová, potom tělo tuto látku nedovede zpracovat a hodnoty homocysteinu se zvyšují. Tyto hodnoty by měly být součástí preventivních prohlídek. Doporučujeme rakytníkový sirup jako prevenci.

            
            SÓJA

            Mnohým z nás se nechce věřit, že sója jako potravina může předsatvovat nebezpečný hazard se zdravím. 
            Konzumaci sóji a sójových výrobků může způsobit zhoršené trávení, nadměrné nadýmání, abnormální krevní
            srážlivost apod. Konzumaci by se měli vyhnout ženy i muži, kteří chtějí počít dítě, lidé, kteří mají problémy
            s močením, lidé s onemocněním ledvin a prostaty. Studie ukazují, že děti krmené sójou, jsou vlastně krmeny
            ekvivalentem přibližně pěti antikoncepčních pilulek denně. U chlapců způsobují nesestoupení varlat, vyvíjí 
            se jim prsa, je ohrožena jejich plodnost. U dívek nastupuje velmi předčasně puberta. 

 

            BARVIVA V POTRAVINÁCH

            Umělá barviva se velmi hojně používají, především v obasti cukrovinek. Barviva (chemické sloučeniny) se usazují
            v těle, pronikají do mozku a mění jeho základní funkce. Velmi pomalu, ale nenávratně. Občas se i v televizi
            objeví snaha upozornit na nebezpečí ukryté v jídle (např. v activii, jogurtu kostíci, lízátkách, v uzeninách), více ZDE

 

A co tedy jíst a pít, abychom byli zdraví?

Každopádně platí, že bychom měli jíst spíše méně než více, pravidelně a snažit se vyhýbat super „light“ výrobkům a „zdravým“ sladkostem. Zdravé sladkosti neexistují. Využívejme svých skutečných potřeb. Potraviny zjednodušte a sami vyzkoušejte, co vám dělá dobře a co ne. Po určité době zjistíte, že poznáte glutamát při prvním ochutnání. Že sníte chléb s máslem a medem bez výčitek a s potěšením, že nám v zimě bude chutnat teplá polévka a v létě zelenina a ovoce.

Mějte na paměti, že omezení množství potravy, pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a dostatek spánku je dosud jediným osvědčeným způsobem k prodloužení života.

Avšak svoje osobní tajemství si musí odhalit každý sám.